Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą.
KKK 1422
Akty penitenta:
- rachunek sumienia- poprzedzone modlitwą zobaczenie swojego życia w świetle Słowa Bożego; przypomnienie sobie popełnionego zła; warto w tym miejscu podziekować Bogu za uczynione dobro.
- żal za grzechy- naturalny smutek z powodu zranienia kochającego Boga i człowieka; smutek prowadzący do nawrócenia; wewnętrzna zgoda, na uznanie za grzech tego, co nie podoba się Bogu.
- postanowienie poprawy- jego istotą nie jest poleganie na własnych siłach, ale na łasce Boga, który usprawiedliwia i uzdalnia do dobrego życia.
- spowiedź- musi być szczera; penitent ma obowiązek wyznać wszystkie grzechy ciężkie popełnione od ostatniej spowiedzi; może również wyznawać grzechy, które ciężkimi nie są.
- zadośćuczynienie- naprawienie wyrządzonego zła, ale też wypełnienie czynu pokutnego zadanego przez spowiednika- jest to pierwszy krok w nowym życiu po przebaczenu grzechów.
Charakterystyka grzechu ciężkiego:
- przekroczenie Bożego Prawa w poważnej materii
- popełniony świadomie (wiem, czym jest dana materia i jakie są konsekwencje)
- popełniony w sposób wolny (bez zewnetrznego i wewnetrznego przymusu)
- wszystkie czynniki muszą występować jednocześnie
W innym wypadku grzech kwalifikuje się jako lekki.
W naszej świątyni istnieje możliwość spowiedzi przed każdą Mszą, w I piątki miesiąca- od godziny 17.00. Można również indywidualnie umówić się z kapłanem i poprosić o ten sakrament.