"Zbawiciel nasz podczas Ostatniej Wieczerzy, tej nocy, kiedy został wydany, ustanowił eucharystyczną Ofiarę Ciała i Krwi swojej, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić Ofiarę Krzyża i tak umiłowanej Oblubienicy – Kościołowi powierzyć pamiątkę swej Męki i Zmartwychwstania: sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, ucztę paschalną, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały".
KKK 1323
Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.
KKK 2181
Uroczystości i dni nakazane:
- wszystkie niedziela roku
- uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
- uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
- uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
- uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
- uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
Bliższym przygotowaniem do I Komunii Świętej objete są dzieci z III klas szkoły podstawowej; terminy spotkań i zasady formacji podawane są przez duszpasterzy. Uroczystość I Komunii Świętej odbywa się w drugą niedzielę maja.